sobota, 30 maja 2015

Lekcje ze starszym bratem

Czym się różni uczenie się w domu od uczenia się u naszego ostatniego terapeuty? Przede wszystkim tym, że zamiast 5 zadań na 45 minut mamy 10 zadań na 20 minut, dzięki temu Róża nie nudzi się. Jak jej któraś zabawa nie odpowiada przechodzimy do kolejnej bez stresu, że "czegoś nie chciała zrobić i nie dostanie zabawki" (chore!). Poza tym w domu jest większa swoboda i więcej czasu, tzn. jak jej się znudzi siedzenia przy stoliczku, to sobie idzie (jeszcze nie ma 6 lat, żeby musiała siedzieć w ławce, więc tego od niej nigdy nie wymagam). Dzięki temu Róża nie kładzie się na podłogę, bo już dłużej nie chce jakiegoś zadania robić i nie ma spięć z terapeutą, że mama chce pocieszyć dziecko a terapeuta nie pozwala, "bo dziecko wlezie na głowę albo coś jeszcze gorszego".

Emil puszcza Róży bańki a nasz rodzinny matematyk uczy Różę dodawania:-) Przy okazji testujemy nowe pomoce dydaktyczne: które się jej spodobają, a na które jest jeszcze za mała.


Przerwa na lekturę.


I powrót: dopasowywanie skojarzeń.


Na te sekwencje jest jeszcze za mała.


Dopasowywanie figur geometrycznych do obrazka.


Róża już sobie radzi z puzlino (a dwa tygodnie temu terapeutka odrzuciła je i stwierdziła, że i tak nic z tego nie rozumie).


Nad tym segregowaniem jeszcze trzeba popracować.


Tu się układa dokładnie na kształcie, więc jest łatwiejsze.


Tutaj Róża również woli na kartce ze wzorem niż pod.


A tu Emil pomaga sortować pomoce (dopasowuje opisy sytuacji do obrazków), żebym mogła powybierać dla Róży te najłatwiejsze (na teraz).


I idziemy spać!
Żeby nie było, że my się tylko uczymy, to postaram się powrzucać też jakieś zdjęcia z placu zabaw i bawialni:-)


 A tu na koniec eksperyment Piaget'a (dla dzieci 7 lat, +/- 4 lata). Zróbcie coś podobnego z patyczkami, guzikami czy czymś innym i spytajcie, gdzie jest więcej. Odpowiedzi mogą was zaskoczyć!:-)

2 komentarze:

 1. hej..ciekawy pomysł na pomoce do liczenia-pierwsze dwa slajdy..sama robiłaś pomoce?
  co to za książeczka o hello kitty..róży się chyba bardzo podoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu można kupić: http://terapia.2ap.pl/ , bardzo fajne, kupiłam ich dość dużo.
   Hello Kitty My day z płytą pożyczyłyśmy z biblioteki:-)

   Usuń