środa, 14 grudnia 2011

Gimnastyka mózgu metodą Dennisona - kinezjologia edukacyjna

"Dopóki istnieją nowe rzeczy, których można się nauczyć oraz nowe kierunki,
w których można się rozwijać, tak długo integracja nie jest kompletna."

P. Dennison

Dr Paul Dennison opracował łatwe ruchy, które wpływają na połączenia nerwowe w całym ciele i integrując pracę mózgu. W życiu człowieka niezbędna jest współpraca między półkulami mózgu, ponieważ każda półkula ma inne zadania. Gimnastyka mózgu, to oparta na podstawach neurofizjologii metoda wspomagania nauczania oraz korygowania różnych dysfunkcji.

Metoda oparta jest na założeniach, że nauka jest naturalną i przyjemną sferą życia. W naszym ciele ukryte są blokady, które utrudniają naukę. Wszyscy, w pewnej mierze, mają trudności w uczeniu się. Metoda Dennisona może usuwać blokady ukryte w naszym ciele, wprowadzać ciało i umysł w najlepszy stan do nauki równoważąc wymiar lateralności (lewa i prawa półkula mózgu), koncentracji (pień mózgu i płat czołowy) oraz stabilności (system limbiczny)

Efekty ich regularnego stosowania, przez ok. miesiąc, to m.in.: poprawa koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, umiejętności wysławiania się, czytania i rozumienia, liczenia, zapamiętywania cyfr, słuchania, formowania myśli, pisania, pomoc w przezwyciężaniu trudności związanych z dysleksją, dysgrafią i dysortografią, literowanie, ortografia, twórcze pisanie, zwiększanie zdolności manualnych, uaktywnianie lewej półkuli mózgu, synchronizacja współpracy obu półkul mózgowych. Ponadto usuwają zmęczenie, odprężają i relaksują. Pomagają w łagodzeniu stresów.

Przykładowe ćwiczenia z tej dziedziny:
Ruchy naprzemienne - naprzemienne chodzenie w miejscu polegające na dotyku prawym kolanem do lewego łokcia i prawym łokciem do lewego kolana.
Punkty na myślenie - wykonuje się je poprzez położenie jednej ręki na pępku, drugą ręką masujemy wgłębienia między pierwszym a drugim żebrem bezpośrednio pod obojczykiem, po lewej i po prawej stronie mostka.
Pozycja Cook'a - polega na skrzyżowaniu nóg w kostkach. Następnie krzyżujemy ręce, dłonie łączymy razem i odwracamy, przenosimy jedną rękę nad drugą, łącząc wewnętrzne strony dłoni kciukami do dołu i zamknąć je splecionymi palcami. Potem trzeba przetoczyć zamknięte ręce do dołu i w stronę ciała tak, żeby spoczęły na klatce piersiowej z łokciami w dół. Zamykamy oczy, język kładziemy na podniebieniu, oddychamy swobodnie . 
Na youtube można znaleźć trochę ćwiczeń: http://www.youtube.com/watch?v=fsmsl9Lkw7w
Tu nasz ćwiczenia:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz